Peugeot är en av de få stora som verkligen jobbar med el. Även om det finns de ”mijövänliga” som är emot el-bilar för att de tror att de (bilarna) kommer att drivas (laddas) av ”smutsig marginalel” så kanske det blir så initialt eftersom ingen politiker vågar satsa på infrastrukturen så det blir en boom och ”marginalelen” försvinner . Läs mer om detta på miljöaktuellt.
Under våren (första halvåret) 2011 planerar man lansera Peugeot Ion – en elbil med kapacitet för upp till 130 km. En lysande pendlarbil, i alla fall om vi bortser från preiset som blir..?
Peugeot 3008 Hybrid4 med diesel- och elmotorer, de är först med den ”blandningen”. Blandad förbrukning på 0,38 l/mil, 99 co2/km men 200 hk.
Läs mer på Teknikens Värld, Vi Bilägare, Autoexpress m fl.
Även om det finns de ”mijövänliga” som är emot el-bilar för att de tror att de kommer att drivas (laddas) av ”smutsig marginalel” så kanske det blir så eftersom ingen politiker vågar satsa på infrastrukturen så det blir en boom och ”marginalelen” försvinner. Läs mer om detta på miljöaktuellt.

